Rushabh Fastners is a premier supplier of SS (Stainless Steel) Fasteners, offering top-quality products to industries across India. Known for their superior durability, corrosion resistance, and aesthetic appeal, our SS Fasteners are ideal for applications in construction, marine, automotive, food processing, and other demanding industries.
Our Stainless Steel Fasteners are crafted from premium-grade SS materials such as SS 304, SS 316, SS 410, and SS 202. Designed to meet international standards like ISO, DIN, ASTM, and BS, our fasteners ensure exceptional performance, even in the harshest environments.
Our Product Range:
Features of Our SS Fasteners:
Rushabh Fasteners is committed to quality and customer satisfaction. Our products undergo stringent quality checks to ensure precise dimensions and reliable performance. We provide timely delivery, competitive pricing, and unparalleled customer support.
For inquiries and orders, contact us at:
📞 +91 9892713533 | +91 9892485876
📧 rushabhfastners@yahoo.com
📱 WhatsApp: wa.me/919892713533 | wa.me/919892485876
₹ 26 / Piece Get Latest Price
| Diameter | M 6 to M 42 |
| Material Grade | 304 , 316 , 202 |
| Size | M 6 to M 33 |
| Thread Type | full |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | APL , Kundan |
| Material | Stainless Steel |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Surface Finish | Natural |
| Color | Silver |
| Standards | IS / BS / BSW / ASTM / DIN / ASME |
| Available Grade | 202, 304, 304L, 316, 316L, SA193 B8 / 8, SA193 B8M / 8M |
| Size Range | Dia. M2 to M100 & 1/8" to 4" |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS202, SS304, SS316 |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Industrial |
| Quantity Per Pack | 100 |
| Type Of Bolts | Centre Head |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Hardness | 20-60 HRC |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | Full Thread |
| Head Height | Round |
| Head Type | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Galvanised |
| I Deal In | New Only |
| Material Grade | SS202, SS304, SS316 |
| Standards | IS / BS / BSW |
| Size Range | Dia. M2 to M30 & 1/8" to 1.5" |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 81 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Size | M6 To M36 |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rushabh Fastners |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 72 / Piece Get Latest Price
| Surface Treatment | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Head Shape | Stud |
| I Deal In | New Only |
| Threaded | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Surface Treatment | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Bolt |
| Grade | Industrial Grade |
| Head Shape | Round |
| Rust Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Size | M6 To M36 & 1/4" To 1-1/2" |
| Usage | Industrial |
| Payment | Advance |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Steel Grade | Duplex 2205 |
| Single Piece Length | 9 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Size | M5 To M36 & 3-1/16" To 1-1/16" |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
| I Deal In | New Only |
| Is It Weldable | Weldable |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 202/304/316 |
| Corrosion Resistance | yes |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 36 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Size | M3 To M12 |
| Thread Type | Full Thread |
| Surface Treatment | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Country of Origin | Made in India |
| Head Type | Button |
| Corrosion Resistance | yes |
| Brand | Rushabh Fastners |
| Head Shape | Round |
₹ 72 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Material Grade | 304 |
| Size | M3 To M42 |
| Shape | Hexagonal |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Bolts | Round-head |
| Packaging Type | Packet |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 15 mm |
| Type | SS Wing Nut |
| Size | M5 to M24 |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS202 |
| Usage/Application | Industrial |
| Types of Wing Nuts | Butterfly Nut |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 8 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type | Threaded |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Material Grade | SS202, SS304, SS316 |
| Size Range | Dia. M3 to M30 & 1/4" to 1" |
| Standards | IS / DIN |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Shape | Hexagonal |
| Size | M5 to M24 |
| Material | Steel |
| Head Style | Hex Head |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Finishing | Polished |
| Hardness | 20-60 HRC |
| Technique | Hot Rolled |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 55 / Piece Get Latest Price
| Thread Type | Full Thread |
| Surface Treatment | Polished |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Diameter | 20 mm |
| Size | M8 - M100 |
| Brand | Rushabh Fastners |
| Standard | IS / ANSI / ASME / DIN |
| Material Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Screw Diameter | 3.9 mm |
| Screw Length | 32 mm (1 1/4 Inch) |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Head Type | Hex |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 100-250 pcs per box |
| Material Grade | SS304 |
| Head Shape | Round |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 81 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | Self Tapping |
| Head Type | Round |
| Size | No. 4 To No. 12 |
| Type | SS Self Tapping Pan Philips Screw |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 202/304 |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 52 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Size | M8 To M20 |
| Head Style | Ring |
| Finishing | Powder Coated |
| Brand | Rushabh Fastners |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS304, SS316 |
| Size Range | Dia. M8 to M24. 5/16" to 1" |
₹ 54 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Thread Type | Self Tapping |
| Head Type | Round |
| Size | M3 To M12 |
| Type | SS Self Tapping CSK Philips Screw |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Packet |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Screw Material | Stainless Steel |
| Screw Head | Hex |
| Size | M3/M4/M5/M6 |
| Screw Coating | Electro Galvanized (EG) |
| Screw Thread Type | Fully Threaded |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New Only |
| Type | SS Button Pin Torx Screw |
| Color | Silver |
| Head Shape | Round |
| Brand | Rushabh Fastners |
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Size | M6 To M12 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type Of Heads | Round-head |
| Product Type | Truss Philips Head |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Plating | Silver |
| Material Grade | 304/410 |
| Head Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
| Carton Contain | Yes |
₹ 9 / Piece Get Latest Price
| Head Type | Round |
| Material Grade | SS202, SS304 |
| Type | SS Self Tapping Screw |
| Color | Silver |
| Head Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Packet |
| Material | Stainless Steel |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Construction |
| Technique | Cold Rolled |
| Size Range | Dia. M2 to M24 & 1/8" to 1" |
| Length | 4" |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade | 304 |
| Head Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Is It Polished | Polished |
| Color Coated | Yes |
| Material Grade | SS304 |
| Length | 3-4" |
| Brand | Rushabh Fastners |
Pratik Doshi (CEO)
Rushabh Fastners
Ground Floor Office No. 9 81 Nakhoda Street Shanti Sadan Ramesh Bhavan
Mumbai - 400003, Maharashtra, India